Nádherné kvety - Dárky 

História kvetov - ruže

"Ruža, hoci by sa inak volala, voňala by stále rovnako", napísal kedysi dávno Wiliam Shakespeare.

125x250 II.

Ruže neočarili iba známeho spisovateľa. Za symbol krásy ich považovali už naši predkovia spred 25-tich miliónov rokov. Z tých čias totiž pochádzajú ich skameneliny, ktoré sa našli v Japonsku, v Európe i v Severnej Amerike.

Ba ich vôňa a krása očarila aj antických umelcov. Veď najstaršie obrazy ruží, pribilžne z roku 1600 pred naším letopočtom, sa našli na Kréte.


V časoch Rímske ríše boli lupene ruží považované za platidlo. Platili nimi dámy z vyššej spoločnosti. A v starom Egypte vraj Kleopatra rozhadzovala ružové lupienky po svojich komnatách, aby tak pripomínali Marcovi Antóniovi jej prítomnosť.


No s ružami sa spájajú dokonca aj vojnové konflikty. Najznámejšia je vojna dvoch ruží, boj Stuartovcov a Windosdorovcov o anglický trón. Napokon sa ale všetko urovnalo, a my sa tešíme z ruží, ako zo symbolu lásky a mieru dodnes.

Doteraz sme hovorili o tzv. historických ružiach. Polovicu devätnásteho storočia považujú pestovatelia za prevrat nie iba v pestovaní, ale i v úmyselnom krížení rozličných odrôd, importovaných najmä z východu. Vtedy začali vznikať prvé čajohybridy.

K prvým, najznámejším, patrí odroda La France, ktorú vypestovali vo Francúzsku, na trh sa dostala v roku 1847 a začala písať históriu moderných ruží. No zahanbiť sa nedali ani anglickí šľachtitelia, menovite David Austin.

Skombinoval všetky najlepšie vlastnosti historických a moderných ruží, takže vznikol rad tzv. anglických ruží. Medzi zákazníkmi sú veľmi obľúbené, pretože kvitnú opakovane a sú odolné voči všetkým nepriaznivým vplyvom.

Až doposiaľ bolo za na najväčšieho pestovateľa ruží považované Bulharsko. Mohli sme ich vidieť na niekoľko hektárových lánoch a z ich lupeňov vyrábali známy ružový olej.

A prestavte si, že na výrobu jedného kilogramu oleja sú potrebné až tri až štyri tony lupeňov, čo je až milión ruží. Preto je olej taký drahý a dostal aj názov "Bulharské zlato".

No zdá sa, že vojna ruží pokračuje aj v našom storočí. Tentoraz vedú medzi sebou boj o prvenstvo africké štáty, Etiópia a Keňa, no najkvalitnejšie a najžiadanejšie sú z Kolumbie a Ekvádoru. A kvôli čomu? V týchto krajinách majú najlepšie podmienky na pestovanie.

Konštantnú teplotu, a hlavne, svetlo až 12 hodín denne, po celý rok. Či už ide o klímu, množstvo vlahy alebo vhodnú pôdu pre ruže. Preto ich ruže majú atraktívne veľké kvety a u spotrebiteľov sú veľmi obľúbené aj kvôli ich dlhej životnosti.


V starej gréckej povesti sa hovori, že červená ruža vznikla vďaka Afroditinej netrpezlivosti. Utekal za svojím milým Adonisom, pichla sa do prsta a kvapka jej krvi sfarbila biele lupene kvetov na červené. A tak vznikol symbol lásky.

Biele ruže, rovnako ako biela farba, sú odjakživa symbolom zmierenia a mieru. O žltých sa vraví, že ich dávajú hlavne žiarlivci. Kto vie, koľko je na tom pravdy. Jedno je ale isté, kytica ruží, nech je akejkoľvek farby, určite napraví všetky sváry a hlavne, poteší.


História tulipánov

Začiatkom 14. storočia, sa začala písať história pestovania tulipánov. Do sveta prišli zo strednej Ázie a hneď sa stali synonymom úspechu, prestíže a bohatstva. Kult tulipánov išiel až tak ďaleko, že tieto útle kvietky ovplyvnili umenie, kultúru a dokonca aj ekonomickú stabilitu krajín

nejsirsi nabidka v CR 4

Ďalší rozmach popularity tulipánov vzplanul začiatkom 15. storočia, za vlády sultána osmanskej dynastie, Sulejmana I. Vtedy ich poznali pod názvom turban, no po čase sa tak skomolil, až vznikol súčasný názov, tulipán.

Do polovice nasledujúceho storočia bol tento kvet v Európe takmer neznámy, prvé cibuľky vysadili v holandskej univerzitnej záhrade. Odtiaľ sa začali šíriť po celej krajine a predávať za priam astronomické ceny.

Nečudo, že veľa ľudí vyšlo na mizinu, mysliac si, že práve na pestovaní tulipánov zo dňa na deň zbohatnú.

Tulipománia skončila až v sedemnástom storočí, no Holandsko ostalo "tulipo krajinou" dodnes.

No ak sa chcete potešiť krásnej kytici, netreba cestovať až tak ďaleko. Stačí zájsť do najbližšieho kvetinárstva a ... je to!

Dynamický banner  468x60

20 zaujímavých faktov o kvetoch

Kvety nás klamú svojou krásnou vôňou a výraznou krásou, ale mnoho kvetov má tiež skryté vlastnosti. Kvety a rastliny boli v medicíne používané tisícky rokov.

Niektoré kvety, ako napríklad lotos, majú náboženský alebo historický význam. Mnohé kvety môžu mať neobvyklé vlastnosti alebo podobu. Ponorte sa do fascinujúceho sveta kvetov a získajte s nami o nich nové poznatky.


1. Ruže sú príbuzné s jablkami, malinami, čerešňami, broskyňami, slivkami, nektárinkami, hruškami a mandľami.

2. Tulipánové cibuľky boli v Holandsku v roku 1600 cennejšie ako zlato.

3. Staroveké civilizácie pálili listy astry, aby zahnali zlých duchov.


4. Cibuľky tulipánov môžu nahradiť pri varení cibuľu.

5. Chryzantémy sú na Malte spojené s pohrebmi a sú považované za nešťastné.

6. Veľmi drahé korenie - šafran pochádza z kvetov crocusu.

7. Najväčší kvet na svete je Titan Arums, ktorý vytvára kvety až 3 metre vysoké a 1 meter široké. Kvety voňajú ako rozkladajúce sa mäso a sú tiež známe ako mŕtvolné kvety.

8. Takmer 60 percent z čerstvo rezaných kvetov pestovaných v USA pochádza z Kalifornie.

9. Pred stovkami rokov Vikingovia napadli Škótsko. Boli spomalení divokým bodliakom, takže Škóti mali čas uniknúť. Z tohto dôvodu sa stal divoký bodliak škótsky národný kvet.

10. Lotus bol považovaný v starom Egypte za posvätný kvet a používal sa pri pohrebných rituáloch. Tento kvet kvitne v riekach a vlhkých mokradiach.

Počas obdobia sucha však môžu ležať ľadom mnoho rokov. Lotus znova zakvitne s návratom vody. Egypťania toto považovali za symbol vzkriesenia a večného života.

11. V roku 2002 vedci objavili v severovýchodnej Číne najstaršiu kvetinu sveta. Kvet pomenovaný Archaefructus sinensisbloomed má približne 125 miliónov rokov a podobá sa na lekno.

12. Šťava z kvetov hyacintu sa v minulosti používala ako lepidlo.

13. Kvet Náprstníka, tiež Foxglove, je staré anglické meno, odvodený z presvedčenia, že líšky pri love vkĺzli nohami do listov rastliny aby sa priblížili bližšie ku koristi.

14. Púpava je na prvý pohľad burina, ale kvety a listy sú dobrým zdrojom vitamínov A a C, železa, vápnika a draslíka. Jedna šálka púpavových listov dodá telu 7,000-13,000 IU vitamínu A.

15. Púčiky kvetov nechtíka sa dajú použiť ako náhrada za kapary.

16.. Slnečnica sa celý deň otáča za svetlom v závislosti na pohybe slnka od východu na západ.

17. Moon flowers (mesačné kvety) kvety kvitnú len v noci, počas dňa sa zatvárajú.

18. Gas plants, plynové rastliny, produkujú číri plyn za vlhkých a teplých nocí. Tento plyn je ľahko vznetlivý.

19. Počas stredoveku ľudia verili, že alchemilka má čarovné liečivé vlastnosti.

20. Keď sa narodil Achilles, jeho matka ho ponorila do kúpeľa z rebríčkového čaju. Verila, že ho ochráni a posilní. Rebríček je tiež známy pre svoje liečivé vlastnosti. Bol používaný počas prvej svetovej vojny na liečenie rán vojakov.

Až sa nabudúce budete prechádzať kvetinovou záhradou, zastavte sa na chvíľu a pozrite si jednotlivé rastliny, ktoré tam rastú

Jeden z nich môže byť liek na obávanú chorobu, ďalší môže mať dlhú a slávnu históriu. Každá kvetina je krásna a má vlastnosti, ktoré stoja za obdiv.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky